5. Correspondence between Spatial and Frequency Filtering, Sampling Theorem
Zobrazte v Matlabu, jak vypadá Sobelův filtr převedený do frekvenční domény. Vysvětlete, které frekvence jsou potlačovány a které naopak zvýrazňovány.
Zelená čerchovaná čára. Potlačeny jsou velmi nízké a velmi vysoké frekvence.
plot(abs(fft(padarray([1 0 -1]', 20))))
Vysvětlete původ vertikální čáry v levém dolním obrázku na slidu č. 3.
Kvůli prvnímu a poslednímu řádku vzniká periodicita.
Formálně nadefinujte 2D ideální nízkofrekvenční filtr s obdélníkovým profilem. Odvoďte i jemu odpovídající filtr v prostorové doméně.
Obdélník ve frekvenční doméně nad nízkými frekvencemi, které nás zajímají. V prostorové doméně vypadá jako .
Mějte libovolný 2D digitální obraz, který následně poškodíme gaussovským aditivním šumem. Vysvětlete, v čem se liší frekvenční spektrum původního a zašuměného obrazu.
Šum bude i ve frekvenční doméně.
Mějme 2D digitální šedotónový obraz velikosti 256x512 pixelů. Rozhodněte, zda je obraz frekvenčně omezený. Pokud ano, určete nejvyšší frekvenci v něm obsaženou (v každé ose zvlášť) a uveďte min. vzorkovací frekvenci (dle Nyquistova teorému), která navzorkuje obraz tak, aby byl plně rekonstruovatelný. Pokud ne, zdůvodněte proč.
-
Maximální frekvence podle osy x: 256
-
Maximální frekvence podly osy y: 512
- Nyquistův teorém
-
Band-limited signal should be sampled at a rate of at least twice its highest-frequency component (i.e. the sampling frequency should be equal at least to the Nyquist rate). If the band-limited signal is sampled at the Nyquist rate, it is possible to reconstruct it exactly.
Podle Nyquistova teorému chceme vzorkovací frekvenci 512 pro osu x a 1024 pro osu y.